Toruńska Liga Unihokeja : Historia unihokeja

Historia Unihokeja w pigułce

 Unihokej jest niezwykle popularny w krajach skandynawskich. Gra ta nosi różne nazwy: w Szwecji i Rosji - innebandy, w innych krajach europejskich i azjatyckich w krajach azjatyckich (m.in. w Japonii, Indiach) - unihoc, Anglii - floorball, a w Niemczech - land hockey. Międzynarodowa Federacja tej dyscypliny przyjęła nazwę floorball. Obecnie unihokej jest znany pod różnymi nazwami w około 20 krajach świata.

Korzeniami swoimi sięga lat pięćdziesiątych. W tym okresie powstała w USA gra dla młodzieży, w której mecze rozgrywano na hali przy pomocy kijów i krążka. Zasady gry były bardzo podobne do hokeja na lodzie. Grę nazwano floorhockey. Pierwszy turniej rozegrano w 1962 roku w Michigan.

W latach siedemdziesiątych gra dotarła do Szwecji, dzięki studentom, którzy zetknęli się z nią w Holandii podczas wakacji. Stała się bardzo popularna w szkołach i klubach szwedzkich, przyjmując nazwy: lasticbandy, softbandy, floorbandy.

Jako dyscyplina sportowa zaistniała w momencie powstania w Szwecji pierwszego na świecie związku sportowego pod nazwą Svenska Innebandy Forbundet w roku 1981. Szwecja jest krajem, w którym gra ta zdobyła największą popularność. W unihokeja grają tam miliony ludzi, istnieje przeszło 1500 klubów sportowych, a liczba zarejestrowanych zawodników przekroczyła w 2006 roku 230 tysięcy. Jako ciekawostka – w unihokeja gra rekreacyjnie w Skandynawii więcej osób niż w piłkę nożną!


W 1986 roku utworzono międzynarodową federację - International Floorball Federation (IFF). Skupia ona obecnie 38 krajów z całego świata.

 

Do Polski unihokej zawitał w 1991 roku za sprawą Ewy i Rogera Żółtowskich z Gdyni. Zorganizowali oni wiele spotkań i prezentacji unihokeja połączonych z przekazywaniem materiałów szkoleniowych dla szkół i klubów sportowych. Podsumowanie tej akcji promocyjnej stanowił pokaz dyscypliny, połączony ze spotkaniem z jej twórcą Carlem AK Ahlgvistem - propagatorem tej gry w Szwecji - dla przedstawicieli AWF z całej Polski. Pokaz odbył się w Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego w 1992 roku.

W szybkim tempie zaczęli się pojawiać nowi zwolennicy tej dyscypliny sportu, powstały kluby sportowe (pierwszym był Gdyński Klub Sportowy UNO). W 1995 roku została zarejestrowana Polska Federacja Unihoca skupiająca Uczniowskie Kluby Sportowe, Ludowe Kluby Sportowe i inne kluby z całej Polski. W 1996 roku unihokej został włączony do programu Igrzysk Młodzieży Szkolnej jako dyscyplina obowiązkowa. Uprawia się go obecnie w 5 000 szkół podstawowych, średnich i na wyższych uczelniach.

Rok 1998 okazał się kluczowy dla Polski – powstaje Polska Federacja Unihokeja - Floorball i w maju tego roku Polska zostaje przyjęta do międzynarodowego grona unihokeja i staje się  pełnoprawnym członkiem międzynarodowej federacji - International Floorball Federation. Od chwili rejestracji polskie zespoły unihokeja mogą brać udział w międzynarodowych rozgrywkach.

W Polsce od kilku lat organizowane są rozgrywki ogólnopolskie. W I lidze seniorów staruje obecnie 9 zespołów podzielonych na 2 grupy. Od początku istnienia ligi najsilniejszymi drużynami seniorów w Polsce są drużyny z południa Polski (Szarotka Nowy Targ, Absolwent Siedlec i Górale nowy Targ), a większość drużyn grających w I lidze znajduje się na południu Polski (wyjątkiem jest silna ekipa z Suwałk).

 

Źródło: www.floorball.org.pl, www.floorball.org