Toruńska Liga Unihokeja : Informacje o lidze

Toruńska Liga Unihoka

 Początki

W unihokeja gramy od 1999 roku. Zaczynaliśmy grając na małej sali, z małymi bramkami. Po prostu, aby trochę pobiegać i spędzić ciekawie czas. Z czasem na mecze przychodziło coraz więcej znajomych. - unihok zaczynał zdobywać popularność. Nie ma się co dziwić - unihok to najszybsza i najbardziej widowiskowa gra rozgrywana na hali. Ani koszykówka, ani siatkówka nie dorównują jej pod względem dynamiki i szybkości zmiany sytuacji na boisku. Co ważniejsze jest to gra techniczna (prawie bezkontaktowa) - a nie siłowa, więc uprawiać ją mogą wszyscy w każdym wieku.

 
Toruński Turniej Unihokeja - maj 2003

W maju 2003 roku studenci UMK wspierani przez toruński oddział TKKF organizują pierwszy otwarty turniej unihokeja. Zawody odbywają się w hali X LO - i niestety niewiele mają wspólnego z prawdziwym unihokiem: mecze rozgrywane są krążkiem (sic!), dozwolona jest gra ciałem, brakuje prawdziwych band i bramek.


Toruńska Liga Unihoka – początki

Podczas turnieju powstaje pomysł stworzenia ligi unihoka. Prowadzimy intensywne rozmowy z TKKF w Toruniu i dzięki wsparciu p. prezesa Kowalskiego pomysł udaje się zrealizować w grudniu 2003. Na preferencyjnych warunkach korzystamy z hal sportowych UMK. Warunki są spartańskie, brakuje band, brakuje pełnowymiarowych bramek - ale jak na początek wystarczą w zupełności. Honorowy patronat nad ligą obejmuje Prezydent Miasta Torunia. Ogłaszamy nabór chętnych drużyn w prasie i mediach lokalnych. Ku naszemu zdziwieniu zgłasza się aż 14 drużyn. Mecze odbywają się w niedziele, w spotkaniach bierze łącznie udział ponad 120 osób - od gimnazjalistów poprzez licealistów i studentów, aż po osoby dorosłe. Z symbolicznych składek drużyn opłacamy salę. Powstaje serwis internetowy ligi (www.unihok.org).

 

Sezon 2004-2005

Drugi sezon rozgrywek Toruńskij Ligi Unihoka okazał się sporym sukcesem organizacyjnym. Pierwszy raz rozgrywki odbywały się na dużym boisku, z profesjonalnymi bandami i bramkami. W sezonie wystartowało 14 drużyn, rozegraliśmy ponad 100 spotkań, w których grało łącznie ponad 140 zawodników.

Ze skromnych składek zespołów udało się wynająć salę (Olimpijczyk, MOSiR) i zakupić sprzęt niezbędny do rozgrywania spotkań. Dzięki pomocy zawodników i osób zaprzyjaźnionych z ligą spotkania sedziowa 22;a zawsze para sędziów. Wyniki spotkań, terminarze i statystyki pojawiające się na stronie ligi www.unihok.org pozwalały na bieżąco śledzić poczynania drużyn. Pomimo problemów w końcówce sezonu z salą (skutecznie przeszkodziły nam matury, targi oraz wakacje) sezon zaliczamy do udanych - po raz pierwszy udało się rozgrywać spotkania zgodnie z przepisami unihokeja (a nie wg przepisów dotychczas obowiązujących, a będących kompilacją przepisów hokeja, unihokeja i hokeja na trawie :)

 

Czech Open 2005

Uwieńczeniem sezonu był wyjazd na największy turniej unihokeja na świecie - Czech Open 2005, gdzie mieliśmy okazję podpatrzeć grę najlepszych i zmierzyć się z silnymi drużynami ze Szwajcarii, Finalndii i Czech. Świetna organizacja, mecze stojące na najwyższym poziomie, piękna Praga. Niestety- była i smutna refleksja - daleko nam do Europy, jeżeli chodzi o unihokeja. W Czechach praktycznie każda szkoła ma bandy, bramki i sprzęt do uprawiania tej dyscypliny. A u nas? Jedynie w niektórych są kije i piłeczki....

 

Sezon trzeci

Trzeci sezon (2005-2006) rozpoczął się bardzo obiecująco, dzięki przychylności Komendanta CSAiU w Toruniu spotkania mogły być rozgrywane w świetnej, dużej hali. Oszczędności z wynajmu hali przeznaczyliśmy na zakup 10 modułów band i w ten sposób spotkania w naszej lidze rozgrywane są na pełnowymiarowym boisku, z 5 zawodnikami w polu i bramkarzem. Rekordowy sezon pod wzgledem ilości drużyn - 17(!) - oraz zgłoszonych zawodników - ponad 220.

Drużyny zostały podzielone na dwie grupy - silniejszą (grupa A, 8 drużyn) i słabszą (grupa B, 9 drużyn). Miało to zapobiec spotkaniom "do jednej bramki" - gdzie już przed spotkaniem wynik wydawał się być przesądzony. System się sprawdził - zamiast nudnych i zakończonych dwucyfrowymi wynikami spotkań mogliśmy oglądać zacięte i ciekawe - choć stojące na różnym poziomie -  pojedynki. W efekcie do rundy finałowej awansowały 4 drużyny z grupy A i 2 drużyne z grupy B, natomiast o pozostałe dwa miejsca w playoff walczyły w barażach drużyny z miejsc 5 i 6 z grupy A, oraz 3 i 4 z grupy B.

Finały przebiegały pod znakiem problemów z halą wynikających głównie przez nadmuchaną przez media "ptasią grypą" - miała ona wpływ na zamknięcie  dla osób z zewnątrz (czyli nas :) jednostek wojskowych. Mecze finałowe dzięki uprzejmości dyrektora p. Wojciecha Stopińskiego zostały przeniesione do hali sportowej Gimnazjum Nr 30 w Toruniu i przyniosły nieoczekiwane rozstrzygnięcie - mistrzostwo zdobyła Forza Toruń, druga drużyna grupy B, która w finałach pokonała murowanych faworytów (grających tego dnia w nieco osłabionych składach): Marwitki, Erganze i TKU.

 
Kolejne sezony

Opisy kolejnych sezonów mozna znaleźć na naszej stronie www: www.unihok.org. Obecnie trwa siódmy sezon, zapraszamy wszystkich chętnych na nasze mecze - a osoby chcące spróbowac swoich sił w rozgrywkach zapraszamy do odwiedzenia forum ligowego (adres: forum.unihok.org) - do wątku "Szukam drużyny".


Organizacja

Warto wspomnieć, że liga istnieje i rozwija się dzięki społecznej pracy garstki osób z Toruńskiego Klubu Unihokeja, KS Forzy Toruń i UKS Elegans oraz przychylności i pomocy ze strony Dyrektora Gimnazjum Nr 30, p. Wojciecha Stopińskiego. Dzięki ich zaangażowaniu i zapałowi spotkania sędziowane są zawsze przez dwóch sędziów, a w statystykach znajdziemy informacje o bramkach, karach i asystach. Osoby interesujące się ligą maja okazję przeczytać opisy spotkań pojawiające się na stronie ligi oraz w prasie lokalnej.


Unihokej - przepisy w pigułce

- spotkania rozgrywane są na boisku 40x20m otoczonym bandami o wysokości 0,5m

- drużyna składa się z 5 zawodników w polu i bramkarza

- bramka ma 160cm szerokości i jest wysoka na 115cm

- mecze rozgrywane są plastikową piłeczką z 26 otworami, ważącą 23 gramy

- zawo dnicy grają lekkimi kijami (kompozytowe lub z włókien węglowych) o długości około 90-100cm zakończonych profilowaną klepą. Ceny kijów wahają się od 30-50 zł za najprostsze do 300-500 za najnowsze modele markowych firm.

- bramkarze grają bez kijów, w specjalnie profilowanych kaskach z kratą chroniącą oczy (szybkość piłeczki często przekracza 130km/h, rekord zmierzony podczas zawodów mistrzostw świata wynosi 190 km/h!

- jest to gra techniczna i w przeciwieństwie do hokeja na lodzie – nie kontaktowa: nie można popychać, blokować, uderzać kijem, podbijać i blokować kija

- niedozwolona jest gra wysokim kijem (powyżej linii bioder) a zatem nie można strzelać z młynka (czyli charakterystycznego zamachu znanego wszystkim kibicom hokeja na trawie)

- nie można grać ręką, głową oraz podskakiwać przy odbiorze piłki, nie można grać na leżąco

 

Unihokej w sieci

www.unihok.org – Toruńska Liga Unihoka

www.floorball.org.pl – Oficjalna strona Polskiego Związku Unihokeja

www.floorball.org – Oficjalna strona Międzynarodowego Związku Unihokeja

www.czechopen.cz – Strona największego na świecie turnieju unihokeja

 

Producenci sprzętu:

Exel - floorball.exel.net

Canadien – www.canadien.se

Unihoc – www.unihoc.se

Zone – www.zone.se